Sağlık kabinimizde Yara Bakım Eğitim Hemşiresi tarafından her türlü yanık, kesi, yatak yarası(dekübit),dikiş (sütur) atılmakta ve alınmaktadır. Dikiş (sütur) doku iyileşene kadar yaranın kapalı kalmasını sağlamaktadır. Kanamayı durdurmak ve yara izi olasılığını azaltmak için atılır. 


Dikiş (sütur) mümkün oldukça steril koşullarda atılmalı ve düzenli aralıklarla (2 günde bir) pansuman yapılarak enfeksiyondan korunmalıdır. 

Dikiş (sütur) alma ağrısız ve basit bir işlemdir. Dikiş almadan önce yaranın iyileşip iyileşmediği kontrol edilmelidir. Dikiş bölgesinde kızarıklık, şişlik, akıntı ve açılma var ise dikiş kesinlikle alınmamalı ve bir süre daha beklemelidir. Yara kontrolünde yara temiz ise dikişler uygun materyaller ile ortalama 10 gün sonra alınmalıdır ve alınana kadar su ile temasından kaçınılmalıdır.

Not: Zımba dikiş atılıp / alınmaktadır. Zımba dikişlerin sökülmesi için ayrı bir sökücüsü (stapler sökücü) olmadır! Sağlık kuruluşuna gitmeden muhakkak sorunuz…

 

Yanık Pansumanı: Yanıklar üç derece ile sınıflandırılır. 1. derece kuru, hafif ve ödemli yanık türüdür. 2. derece yanıkta derinin epidermis (1. Katı) ve dermis (2. Katı) yanmıştır ve deride büller (su kabarcığı) vardır. 3. Derece yanık ise çok derindir ve deri neredeyse kemiğe kadar yanmıştır. Yanık pansumanında önemli olan ölü dokuyu ortamdan uzaklaştırarak uygun pansuman malzemeleri ve ilaçlarla her gün pansumanın yapılmasıdır. 

Kesi Pansumanı: Öncelikle kanamanın durdurulması gerekir. Ardından yara bölgesi batikon ile temizlenir. Gerekli durumlarda (derin kesi) bölge lokalize edilerek (uyuşturularak) yaraya dikiş atılır veya kesi derin değil ise temizlendikten sonra bölge kapatılır. 2 günde bir pansuman yapılır. Yara bölgesinin su ile temasından kaçınılmalıdır.

Eğer hasta yakın zamanda tetanoz aşısı yaptırmadıysa aşı yaptırması önerilir!
 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?