TANSİYON ÖLÇÜMÜ VE TAKİBİ

Kan basıncı ölçümünü ifade eden tansiyon, halk arasında küçük tansiyon ve büyük tansiyon şeklinde anılmaktadır. Küçük tansiyon kalbin gevşeyerek kan pompaladığı sıradaki kan basıncının ölçümüne, büyük tansiyon ise atardamardaki kan basıncının ölçümüne verilen addır. Ölçümler mmHG birimi şeklinde ifade edilir. Ölçümlerde önce büyük sonra küçük tansiyon ifade edilir. 

Hipertansiyon kan basıncının yüksekliği, Hipotansiyon ise düşüklüğü anlamına gelmektedir. Bunların tedavi edilmesi için öncelikle doğru tanının konması gereklidir. Doğru tanıyı koymak ise düzenli ve doğru şartlarda yapılan ölçümler ile mümkündür. 

Sağlık kabinimizde tansiyonunuzu ölçtürebilir ve düzenli takip ettirebilirsiniz!

 

ŞEKER ÖLÇÜMÜ VE TAKİBİ

Şeker Hastalığı (Diabetes Mellitus), vücutta pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun yetersiz olması veya etkili bir şekilde kullanılamaması nedeniyle gelişen ve ömür boyu süren bir metabolizma hastalığıdır. Dünyada sık görülen kronik hastalıklar arasında ilk sıradadır. Diyabet kontrol altında tutulmadığında ağır organ hasarlarına neden olabilmektedir. Tüm bu kötü sonuçlardan korunmak için düzenli şeker ölçümü ve takibi önemlidir.

İhtiyacınız olan şeker ölçüm ve takiplerini gerek Sağlık Kabinimize gelerek, gerekse evinizde yaptırabilirsiniz!

Açlık Kan Şekeri (AKŞ):
Hasta açken yapılan ölçümün 126 mg/dl veya daha fazla olması diyabetin varlığını, 100-125 mg/dl olması gizli şeker (pre-diyabet) olduğunu gösterir. 

Tokluk Kan Şekeri (TKŞ):
Hasta yemek yedikten 2 saat sonra yapılan ölçümün 200 mg/dl ve daha fazla olması diyabetin varlığını gösterir.

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?